Aday Öğrenciler

Prof. Dr. Erkan BOYDAK

Ziraat Fakültesi Dekanı

Sevgili Öğrenciler, Kıymetli Ebeveynler,

Tarım insanlığın geleceği ve doğanın sürdürülebilir kullanılması için, Dünya genelinde en stratejik sektörlerin başında gelmektedir. Dünya nüfusunun 2050’li yıllarda 9 milyar olacağı tahmin edilmektedir. Küresel ısınma, su kaynaklarının azalması ve tarım arazilerinin amaç dışı kullanılması gibi bazı faktörler tarım sektörünün önemini artırmaktadır. Bu anlamda  Dünyada tarımın yeniden keşfedildiği ve değerinin anlaşıldığı bir döneme girdiğimizi söyleyebiliriz.

2008 yılında kurulan Fakültemiz 11 yıldır Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Biyosistem Mühendisliği, Tarımsal Biyoteknoloji, Tarım Ekonomisi, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme ve Zootekni bölümleri ile ziraat eğitim ve öğretimine önemli katkılarda bulunmakta ve mezunları kamu ve özel sektörde görev yapmaktadır. Fakültemizde 41 öğretim üyesi, 19 araştırma görevlisi olmak üzere, toplam 60 öğretim elemanı ile 12 adet dersliği, 11 adet laboratuvarı, 1 adet konferans salonu, 1 adet seminer salonu bulunmaktadır. Ayrıca ziraat eğitim ve öğretimine uygulama desteği veren Merkezi laboratuvar, Çiftçi Eğitimi, Meyvecilik Uygulama ve Araştırma merkezleri ile Tarımsal Uygulama ve Araştırma istasyonu bulunmaktadır. Fakültemiz, Doğu Anadolu Bölgesi’nde 3 ülkeye komşu olup, Ülkemizin en yüksek dağının eteklerinde yer alan, narenciye ve zeytin dışında neredeyse tüm tarım ürünlerin yetiştiği “Doğu Anadolu’nun Çukurovası” olarak tabir edilen Aras nehrinin suladığı Iğdır’ın bereketli topraklarında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ülkemizin herbir köşesinden ekonomik sebeplerden dolayı uzak şehirlere gidemeyen ve yüksek öğrenimden mahrum kalan yakın il ve ilçelerdeki öğrenciler için de bir fırsat ve cazibe merkezi haline gelmeyi hedeflemektedir.

Sizleri Üniversitemizde ve Ziraat Fakültesi'nde görmek bizi mutlu edecektir.  Yapacağınız tercihlerin sizler  ve aileleriniz için en hayırlı şekilde sonuçlanmasını dilliyorum.

Saygılarımla

 

 

              FAKÜLTE TANITIM SUNUSU         

 

                                                             BÖLÜM TANITIM SUNULARI                                                            

Bahçe Bitkileri Bölüm TanıtımıBölüm sayfasına git  

Bitki Koruma Bölüm Tanıtımı Bölüm sayfasına git 

Biyosistem Mühendisliği Bölüm Tanıtımı Bölüm sayfasına git

 Tarım Ekonomisi Bölüm Tanıtımı Bölüm sayfasına git

Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü

Zootekni Bölümü Tarla Bitkileri Bölümü 

Peyzaj Mimarlığı Bölümü Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü